Taniec sportowy/ludowy

Zajęcia taneczne tańca sportowego poprowadzi mgr Magdalena Wojciewska – Rudolf, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Podczas zajęć tanecznych uczniowie poznają różnorodne techniki i style taneczne: ( tańce standardowe np: walc ang, wiedeński lub latynoamerykańskie np.: samba, cha-cha)

Zajęcia taneczne mają na celu wprowadzić uczniów w świat muzyki i tańca poprzez zabawę i krótkie układy choreograficzne.  W tańcu łatwiej wyrazić skrywane uczucia, a ruch zastępuje słowo. W trakcie zajęć nauczymy się przełamywać bariery i nieśmiałości a także integrować i rozwijąć wspólne zainteresowanie tańcem.

Zmiana koła z tańca ludowego na zajęcia z tańca sportowego podyktowana była niską frekwencją uczniów oraz zatrudnieniem nowego nauczyciela.Wszyscy uczniowie zapisani na taniec ludowy są automatycznie uczestnikami zajęć tańca sportowego z elementami tańca ludowego. Mamy nadzieję, że będzie to „dobra zmiana”.

……………………………………………………………………………………………..

Celem zajęć z tańca  ludowego jest propagowanie wśród najmłodszych tradycji tańca ludowego. Podczas zajęć dzieci uczą się niektórych tańców regionalnych z różnych zakątków Polski np. lasowiaka, suity tańców rzeszowskich czy góralskich. Ponadto dzieci poznają tradycyjne, dziecięce zabawy ludowe np. klapok czy jawor a także przyśpiewki i pieśni ludowe, charakterystyczne stroje oraz tradycje ludowe różnych regionów Polski. Warto zwrócić uwagę, że taniec ludowy kształtuje muzykalność i poczucie rytmu, rozwija precyzję ruchów oraz koordynację ruchową, wpływa pozytywnie na ogólną wrażliwość i ekspresyjne wyrażanie myśli i odczuć, a ponadto kształtuje poczucie własnej tożsamości i poszanowanie dziedzictwa kulturowego regionu oraz kraju. Dodatkowo dzieci integrują się z grupą i mają poczucie wspólnoty.Istotny jest także pozytywny wpływ tańca na pamięć dziecka, szczególnie na pamięć ruchową kształtowaną poprzez powtarzanie kroków i figur tanecznych. 

_DSC9208 (1)

Koło tańca ludowego to zajęcia poszerzające świadomość młodego pokolenia o swoich korzeniach. Dzięki nim dzieci poznają swój region, kraj. Mają okazję doświadczyć folkloru autentycznego i stylizowanego . Dzieci zapoznają się z terminologią taneczną, podstawą techniki baletowej, która jest zalążkiem tańca ludowego. Taniec ludowy to nie tylko układ rytmicznych ruchów i gestów, ale także barwne kolory, czerwone wstążki i mnóstwo dobrej zabawy za pośrednictwem ludowych zabaw i gier. Taniec ludowy to również gimnastyka dla stóp, dlatego zalecany jest również jako gimnastyka korekcyjna.

_DSC9241

lud

lud3

………………………………………………………….

Pokaz taneczny 2017