AKTUALNOŚCI


21.06.2019

Wszystkim naszym uczniom i ich rodzicom dziękujemy za cały rok owocnej pracy i współpracy. Życzymy wszystkim bezpiecznych, udanych i wspaniałych wakacji. Poniżej krótkie podsumowanie naszej działalności w roku szkolnym 2018/2019

I INFORMACJE OGÓLNE

W roku szkolnym 2018/2019 zajęcia prowadzone były w 14 kołach zainteresowań w 48 grupach. Systematycznie uczęszczających według zapisów w dziennikach było 653 uczniów, według systemu rekrutacyjnego 437 uczniów. Ognisko prowadziło swoją działalność na terenie 4 szkół: SP 46, SP 146, SP 191, SP 271. W roku szkolnym 2018/2019 w ognisku działały następujące koła zainteresowań: turystyka, kaligrafia, samorząd, teatr, dziennikarstwo, gitara, fortepian, keyboard, szycie zabawek, haft artystyczny, szycie na maszynach, biżuteria, plastyka, zajęcia wokalne, taniec.

II PROGRAMY DYDAKTYCZNY, WYCHOWAWCZ-PROFILAKTYCZNY

W ciągu całego roku szkolnego realizowaliśmy zgodnie z założeniami program dydaktyczno-wychowawczy opracowany na lata 2015/2020 oraz program wychowawczo- profilaktyczny opracowany na rok szkolny 2018/2019. Najważniejsze tematy i cele programu to: bezpieczeństwa, zagrożenia cyberprzestrzeni i zdrowy styl życia. Nadrzędnym celem programu, który przyniósł najlepsze efekty wychowawcze była edukacja przez sztukę i kulturę w tym szeroko pojętą muzykę. Nauczyciele wpisywali realizowane tematy programu do dzienników zgodnie z zaplanowanym terminarzem.

III REALIZACJA KALENDARZA IMPREZ I UROCZYSTOŚCI
Wydarzenia czyli uroczystości i imprezy organizowane przez placówkę (poza tygodniowym planem zajęć) zostały zrealizowane prawie w całości wg. opracowanego i zatwierdzonego we wrześniu kalendarza. Kalendarz ten stanowił trzon naszej promocji, współpracy, zaangażowania i dodatkowej działalności wykraczającej poza tygodniowy plan zajęć. Na szczególną uwagę zasługują przedsięwzięcia do których przygotowania trwały czasami kilka miesięcy i wymagały zaangażowania całej kadry pedagogicznej i osób z zewnątrz. Należały do nich: 45 Jubileusz placówki, Bal Karnawałowy, Wojewódzki konkurs „Kolęd i pastorałek”, Ogólnopolski konkurs muzyczny „Młode Talenty Muzyczne”, Wojewódzki konkurs „Bohaterowie naszych bajek”, Gala podsumowująca konkury plastyczny i muzyczny, Innowacja pedagogiczna „Piłsudski- krok ku niepodległości”, Wycieczka do schroniska na Paluch-Paczka dla zwierzaczka, Udział w Konkursie „Warszawska Syrenka”, Udział w Projekcie „Mamy To”.

IV INNOWACJE PEDAGOGICZNE
W roku szkolnym 2018/2019 zostały przygotowane i zrealizowane trzy innowacje pedagogiczne: „Muzyczna podróż przez epoki”, „Piłsudski- krok ku niepodległości”, Seminarium poświęcone „Edukacji kulturze i sztuce”,

V SAMORZĄD WYCHOWANKÓW
W mijającym roku szkolnym samorząd wychowanków był podobnie jak w roku ubiegłym bardzo widoczny. Samorząd zorganizował wiele wewnętrznych spotkań o charakterze kulturalnym często związanym z kalendarzem świąt nietypowych np. dzień zwierzakowy, zabawa andrzejkowa, misiowy zawrót głowy, wieczór czytelniczy, mikołajkowa loteria fantowa, walentynkowy łańcuch serduszko, wieczór wróżb Andrzejkowych, konkurs kaligraficzna kartka na dzień mamy i z okazji 100 lecia Odzyskani Niepodległości. Samorząd uczestniczył we wszystkich uroczystościach organizowanych przez ognisko.

VI WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI
Jak co roku zasługuje na wielkie uznanie. W stałym kontakcie była z nami Rada Rodziców ogniska ufundowała bilety do muzeów oraz dofinansowała konkursy o zasięgu ogólnopolskim i wojewódzkim.

VII WSPÓŁPRACA Z INNYMI
SP 191 przy ul. Bokserskiej, SP 146 przy ul. Domaniewskiej, SP 46 przy ul. Wałbrzyska, Dom kultury „Kadr”, Służewski Dom Kultury, Przedszkole 244 przy ul Niegocińskiej, Centrum łowicka

IX SUKCESY NASZYCH NAUCZYCIELI I UCZNIÓW

„Moja Warszawa” festiwal Mokotowa „Mamy to” – plastyka
„101 lat z Syrenką” konkurs SP 212 – plastyka
„Żonkile pamięci” – plastyka Państwowe Ognisko Artystyczne Nowolipki
III miejsce i wyróżnienie „Warszawska syrenka”
„Kogucik” wyróżnienie konkurs muzyczny
MTM III miejsce konkurs muzyczny
Festiwal „Mamy to” wyróżnienie dla Tria Gitarowego

X WYPADKI/ZDARZENIA
Wypadki – brak
Zdarzenia – brak
Skargi – brak

XI PLANY NA 2019/2020
Zmiana siedziby ogniska.

24.06.2019

Dnia 18 czerwca 2019 r. o godz. 16.30 przy ul. Niegocińskiej 2 odbędzie się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019.  Serdeczne zapraszamy uczniów i rodziców ze wszystkich szkół na terenie których prowadzone są zajęcia ogniska.  W programie: występy uczniów, nagrody dla uczniów wyróżnionych za wzorowe zachowanie i systematyczną frekwencję, podziękowania dla rodziców za współpracę. Zapraszamy.

21.03.2019
Samorząd uczniów ogniska serdecznie zaprasza na spotkanie promujące światową akcję „Zero Waste” które odbędzie się 27 marca 2019 r. (środa) w godz. 14.30-15.30, ul. Niegocińska 2, korytarz I piętro. Zapraszamy.

1.03.2019

Wszystkich zainteresowanych poezją lub teatrem zapraszamy na eliminacje środowiskowe konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka”. Eliminacje (konkurs wewnętrzny) odbędą się 4.03.2019 r. (poniedziałek) o godz. 13:30 w SP 146 (sala 212).

Konkurs Recytatorski Warszawska Syrenka to niewątpliwie poszukiwanie 
i ujawnianie młodych talentów recytatorskich, pobudzenie aktywności artystycznej, popularyzacja literatury, kształtowanie nawyku czytania oraz ożywienie kontaktu z poezją polska i zagraniczną. Konkurs jest adresowany do dzieci i młodzieży w wieku od 6-16 lat. Co roku w eliminacjach bierze udział kilka tysięcy dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego. Na przesłuchania finałowe przyjeżdża ok. 200 dzieci z Mazowsza – połowa spoza Warszawy.
Organizatorami eliminacji są szkoły podstawowe i ośrodki kultury. Finał odbywa się w Mazowieckim Instytucie Kultury przy ul. Elektoralnej 12.

25.02.2019
Samorząd wychowanków ogniska serdecznie zaprasza na „Wieczór  czytelniczy”, który odbędzie się 27.02.2019 w godz. 15.00-16.30 (środa) na korytarzu I pieto.  Zapraszamy:-)

14.02.2019

W dniu 19 lutego (wtorek) w godz. 16.00-18.00 odbędzie się  zwierzakowy bal karnawałowy dla wszystkich uczestników zajęć organizowanych przez ognisko. Bal odbędzie się pod hasłem „Każdy z nas się przymila do swojego pupila” Zapraszamy naszych uczniów i ich rodziny.

13.02.2019.

Prowadzimy nabór na nowe zajęcia:

Nauka gry na flecie poprzecznym (zajęcia indywidualne) (3 miejsca), zespół muzyki dawnej czyli instrumentów dętych drewnianych (10 miejsc), zespół instrumentów perkusyjnych (16 miejsc) i naukę gry na ukulele (10 miejsc)

Zapisy:

Zapisy poprzez e-maila ognisko175@gmail.com Na zajęcia z gry na flecie poprzecznym przewiduje się sprawdzian uzdolnień oraz wymagane jest posiadanie własnego instrumentu. Zgłoszenia prosimy kierować drogą e-mail: ognisko175@gmail.com w temacie wpisując nazwę wybranego zajęcia.

Dodatkowe informacje:

Nauka gry na flecie poprzecznym to okazja do zdobycia umiejętności gry na tym instrumencie na poziomie szkoły muzycznej. Zajęcia prowadzone są indywidualnie.
Udział w zajęciach muzyki dawnej pozwoli na zdobycie umiejętności gry na różnych instrumentach.
Nauka gry na instrumentach perkusyjnych jak wykazują badania mają terapeutyczny wpływ na rozwój dziecka. Pozytywnie oddziałują na samopoczucie, pomagają uwolnić negatywne emocje wyzwalają dużą ilość endorfin co w naturalny sposób relaksuje i polepsza ogólną sprawność umysłową i fizyczną. Zajęcia perkusyjne mają w efekcie końcowym doprowadzić do powstania zespołu gry na werblach.
Ukulele to instrument niezwykle uniwersalny. Można pozostać przy grze akordowej, grać i śpiewać ulubione piosenki. Można rozpocząć naukę gry solo, ucząc się technik podobnych do gry na gitarze klasycznej. Ukulele można wykorzystać w każdym gatunku muzycznym solo lub w zespole, w gronie amatorów lub na scenie, ćwicząc codziennie lub brzdąkając tylko od święta.

12.09.2018 r.

Szanowni Państwo,

na prośbę Centrum Komunikacji Społecznej, które  koordynuje realizację Programu „Młoda Warszawa Miasto z klimatem dla młodych 2016-2020”, w który zaangażowane są biura, dzielnice, miejskie instytucji oraz organizacje pozarządowe załączam informację:

W ramach „Warszawskiego Festiwalu Młodzieży” zaplanowanych zostało ponad 60 bezpłatnych wydarzeń takich jak warsztaty, spotkania, debaty, przeglądy, koncerty i inne. Festiwal odbędzie się w dniach 6-22 października 2018 r. i obejmie swoim zasięgiem całą Warszawę, realizowany jest dla młodzieży oraz z jej aktywnym udziałem.

Wydarzenie to ma zapewnić uczestnikom nie tylko możliwość zdobywania umiejętności i pogłębiania wiedzy, ale również stworzyć przestrzeń do wymiany doświadczeń i umiejętności oraz spotkań z warszawskimi aktywistkami i aktywistami (również młodzieżowymi). Zaplanowanych zostało kilkadziesiąt wydarzeń, różnorodnych tematycznie, m.in.: warsztaty z druku 3D, majsterkowania i programowania, warsztaty dziennikarskie, fotograficzne; przeglądy filmowe, teatralne, muzyczne, turnieje sportowe. Na „Warszawskim Festiwalu Młodzieży” nie zabraknie również debat, aktywnych zajęć z zakresu edukacji samorządowej i doradztwa zawodowego, spotkań eksperckich i przeglądu młodzieżowych inicjatyw. W wydarzeniach mogą uczestniczyć zarówno grupy zorganizowane (w tym klasy szkolne) oraz osoby indywidualne.

Więcej informacji na temat festiwalu, znajdą Państwo na stronie: www.festiwal.wwarszawie.org.pl lub na Facebooku na profilu Młoda Warszawa oraz stronie wydarzenia Warszawski Festiwal Młodzieży